ԷԿՈՀԱՄԱԿԱՐԳԱՅԻՆ ՀԱՐԹԱԿՆԵՐ > ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Տարածաշրջանային զարգացման պիլոտային ծրագիրն իրականացվել է Եվրոպական հանձնաժողովի հետ համատեղ: Այն ուղղված է Դիլիջանում և հարակից համայնքներում զբոսաշրջության և հյուրընկալության արդյունաբերության զարգացմանն ու խթանմանը՝ նոր աշխատատեղեր և բիզնեսի հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով: Ընդհանուր առմամբ, ստեղծվել է 46 նոր աշխատատեղ, իսկ 95 ձեռնարկությունների աջակցություն է ցուցաբերվել դասընթացների, բիզնես խորհրդատվությունների, ինչպես նաև տարբեր խթանող միջոցառումների միջոցով, ինչպիսիք են տեսանկարահանումները, կայքէջերի և գովազդային նյութերի, պատկերանիշերի և ցուցանակների մշակումը:
«Դիլիջանի նախագիծը շատ առումներով մյուս նախագծերի համեմատ առաջատար է: Կարծում եմ, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամի ներգրավումը հիանալի քայլ էր, որի արդյունքում մենք Դիլիջանում բացեցինք տեղեկատվական և զբոսաշրջային գերազանց կենտրոն»:
Պյոտր Սվիտալսկի, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, 2019թ․
Զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնը (ԶՏԿ) Տավուշի մարզում առաջինն է իր տեսակի մեջ: Վերջինս համապարփակ տեղեկատվություն է առաջարկում Դիլիջան և տարածաշրջան այցելող զբոսաշրջիկներին ու հյուրերին: Կենտրոնի հիմնական նպատակներից է Դիլիջանի ազգային պարկի և հարակից տարածքների զբոսաշրջային գրավչության բարձրացումը և տարածաշրջանում զբոսաշրջության ու հանգստի հետ կապված բոլոր միջոցառումների համակարգման հիմնական հարթակ դառնալը: Ավելի քան 6000 զբոսաշրջիկ արդեն դիմել է ԶՏԿ- ին և օգտվել վերջինիս ծառայություններից:
Ստեղծվել են Դիլիջանում արվեստի և արհեստների կենտրոն և գյուղերում արհեստանոցներ, որտեղ արհեստավորների համատեղ աշխատանքի համար տրամադրվում են հարթակ, սարքավորումներ, նյութեր, ինչպես նաև օժանդակություն՝ շուկայի կարիքներին համապատասխան արտադրանք մշակելու և վաճառքի ուղիներ մատնանշելու գործում:
Հյուրընկալության ոլորտում կարողությունների զարգացման նախագիծը ձևավորում և կազմակերպում է դասընթացներ ու սեմինարներ բիզնեսների և զբոսաշրջության ու հյուրընկալության ոլորտի մեջ ներգրավված կամ դրանցով հետաքրքրված անձանց համար (հաճախորդների սպասարկում, հյուրատներ, զբոսաշրջային ուղեցույցներ, լեզվի դասընթացներ): Նախագծի շրջանակներում տարբեր դասընթացներ են կազմակերպվել շուրջ 330 մարդու համար:
Փոքր բիզնեսներին տրվող ենթադրամաշնորհները ծրագրի հիմնական բաղադրիչներից են: Ենթադրամաշնորհային այդ հոսքը ֆինանսավորման հասանելիություն էր ապահովում Դիլիջանից և հարակից վեց գյուղերից եկող ՓՄՁ-ներին: Ընդհանուր առմամբ, ստեղծվել է 4 նոր ձեռնարկություն, և ընդլայնվել է 4 գործող ձեռնարկություն, որոնցից յոթը գործում են զբոսաշրջության ու հյուրընկալության, իսկ մեկը՝ արվեստի ու արհեստների ոլորտում։
Քաղաքային շուկան և ագրո-տաղավարը նպատակ ունեն դառնալու հյուրընկալության ոլորտի և ռեստորանների մեծածախ գնումների կիզակետը: Երևան-Թբիլիսի մայրուղու վրա կառուցված ագրո-տաղավարը նպաստել է գյուղատնտեսական ապրանք արտադրող տեղացիների համար շուկայի հասանելիության բարելավմանը:
Դիլիջանի ազգային պարկում նոր արշավային արահետներ են բացվել ծրագրի այս բաղադրիչի շրջանակներում, ցուցանակներ են զետեղվել, և հարթեցվել ու բացվել է 11 արահետ։
ՓԱՍՏԵՐ ԵՎ ԹՎԵՐ
2000
աշխատանքային պայմանագիր դպրոցի շենքի և այլ շինարարության մեջ
330
մշտական աշխատատեղ Դիլիջանի տեղաբնակների համար
129
մարդ մշտական աշխատանքի համար տեղափոխվել է Դիլիջան (նրանցից 40-ը օտարերկրյա քաղաքացիներ են 15 տարբեր երկրներից)

PILOT REGIONAL DEVELOPMENT PROGRAM CO-FINANCED BY THE EU
Together with the European Commission, the Pilot Regional Development Program has been carried out in Dilijan. It is aimed at the development and promotion of the tourism and hospitality industry in Dilijan and its vicinities, in order to create new jobs and business opportunities. Overall, 46 new jobs have been created and 95 enterprises were supported through trainings and business consultancies, as well as various promotional activities, such as video shoots, website and promotional material development, logos and signage.
The Dilijan project is ahead of other projects in many respects. I believe that the involvement of the IDeA Foundation was an excellent move, and thanks to it we opened an excellent information and tourist center in Dilijan.
Piotr Switalski, the head of the EU Delegation to Armenia, 2019
The Tourist information Centre (TIC) is the first of its kind in the Tavush district. It offers comprehensive information to tourists and guests visiting Dilijan and the region. One of its key objectives is to boost the tourist attractiveness of Dilijan National Park and its adjacent areas, and become a major platform for coordinating all tourism and recreation-related events in the region. Over 6,000 tourists have already referred to the TIC for its services.
Dilijan Arts&Crafts Centre and workshops in surrounding villages have been created. They provide spaces for joint working for craftsmen, including the provision of equipment and materials for workshops, as well as support for craftsmen to develop products that meet market needs, and access sales channels.
A project on Capacity Building for hospitality sector designs and delivers trainings and seminars for businesses and people involved or interested in tourism and hospitality (customer services, B&Bs, touristic guides, language courses, etc). The project has organised various trainings for around 330 people to date.
Sub-grants to small businesses have been a key component of the program. A sub-granting stream has provided access to finance for SMEs from Dilijan and six adjacent villages. In total, four new businesses have been launched and four existing businesses expanded: seven operating in tourism and hospitality, and one in the field of arts and crafts.
Dilijan’s City Market and Agro Pavilion aim to become a central point for wholesale procurement for the hospitality sector and restaurants. An Agro Pavilion on the main YerevanTbilisi highway was constructed to contribute to the improvement of access to market for local agricultural producers.
New hiking trails in Dilijan National Park have been established within the scope of this program, including the signposting and blazing of 11 trails.